Dombtető Lakóegyesület

A Hilltop Lakópark és a Dombtető Lakóegyesület története, céljai, működése, tevékenysége

A Dombtető Lakóegyesület 2001. februárjában alakult meg, alapvetően a lakópark lakóinak érdekvédelmi civil szervezeteként. Első hivatalos levelünket az akkori polgármesternek írtuk annak érdekében, hogy a Hilltop sétányon létesítsenek járdát a gyalogos forgalom biztonsága érdekében. Sokat kellett rá várni, de végül 2021 -ben megépült a járda. 

Az első évek harcosan teltek. Harcolni kellett a sorompó fenntartásáért, a Hilltop különböző pontjaira tervezett mobil átjátszótorony megépítésének megakadályozásáért, nagy forgalmú közút közvetlen közelünkben történő megépítése ellen, zsámbéki óriás-tojólak létesítése ellen (amelynek bűze pontosan nálunk csapódott volna le) és számos ehhez hasonló ügyben. Legnagyobb küzdelmünk a Hilltop II. beruházóival folyt éveken keresztül. Szerettük volna, ha megépül egy elkerülő út, amelyen keresztül a Hilltop II-re közvetlenül el lehet jutni. A terület adott volt hozzá. Az elkerülő utat két jogos igény is indokolta: a nagyszámú építkezés ne a már megépült lakóparkon keresztül történjen, valamint a Hilltop II. -vel immár nagyra nőtt lakópark ne csak egy úton legyen megközelíthető, hiszen, ha bármiféle természeti vagy egyéb veszélyhelyzet alakul ki (pl. beszakad a felvezető Hilltop sétány, vagy bármi miatt járhatatlanná válik ez az út) sem a lakók, sem mentő, tűzoltó, rendőrség, stb. nem tud bejutni a lakóparkba. Az első lakók úgy vették meg az ingatlanokat, hogy egy Hilltopon elhelyezkedő szabadidőpark ígérvénye is részét képezte a szerződésnek. Ez a szabadidőpark nem valósult meg, a már meglévő teniszpályákat is feltörték, a területet értékesítették. Nem nyugodtunk bele, hogy közösségi tér nélkül maradunk. Az elkerülő út végül nem valósult meg, de a kompromisszum eredménye végül az lett, hogy az Egyesület megszerezte 99 évre a portától a kőkeresztig terjedő földterület használati jogát (tulajdoni lapon bejegyezve), a beruházók és az önkormányzat pedig, az egyesület anyagi hozzájárulásával, megépítették a játszóteret és a labdajáték pályát. (A játszóteret azóta az egyesület pályázati pénzből és az önkormányzat anyagi segítségével kibővítette és felújította.) Mindezek nélkül ma nem volna játszótér, közösségi hely, labdajáték pálya, helyette házak sorakoznának a Hilltop sétány másik oldalán is. 

Mindeközben a lakóközösségben felmerültek olyan igények, amiket az önkormányzat nem tudott biztosítani: a terület őrzése, a zöldfelületek igényes kialakítása, fenntartása, közösségi programok, stb. Az egyesület lépésről lépésre megvalósította ezeket. Szerződést kötöttünk a Szt. György Biztonsági Szolgálattal és megegyeztünk, hogy a telephelyük és egyben az egyik őrhelyük továbbra is a Hilltopon legyen. Folyamatos kertészeti fenntartást, gondozást biztosítunk, ugyancsak szerződéses jogviszonnyal. Közösségi programokat szervezünk (majális, juniális, Halloween). Régebben voltak Mikulás estek, karácsonyi partik, szemétszedések, utca takarítások, sportversenyek, közös foci vébé nézések, bábjáték és bűvészműsorok a kicsiknek.… Kialakítottuk a 24 órás kamerás rögzítést a portánál a be és kimenő forgalom tekintetében. Legutóbbi fejlesztésünk, a kültéri kondipark teljes egészében az Egyesület saját pénzéből került megvalósításra.

Komoly megoldandó feladatként merült fel a közteherviselés kérdése. Hosszú éveken keresztül az egyesületi tagok finanszíroztak minden közösségi kiadást. Ez feszültséget gerjesztett, így született meg a közteherviselés sajátos formája: minden Hilltop ingatlan után emelt adót fizet a tulajdonos. Az adótöbbletet a képviselőtestületi határozatban meghatározott összegben az önkormányzat továbbutalja az egyesületnek az egyesület által vállalt közfeladatok ellátására. Ebből fizetjük a biztonsági szolgálatot, a kertészetet, a locsolást, a kút ivóvizét és a felmerülő javításokat (pl. sorompó). Sajnos jelenleg az önkormányzattól visszaforgatott összeg nem fedezi valamennyi kiadásunkat, a tagdíjakból kell kipótolni azokat időről időre. A közösségi programokat és az egyesület működését (pl. könyvelő, bankköltség, stb.) teljes egészében az egyesületi tagdíjakból finanszírozzuk. 

A fentieken felül az egyesület jár el az önkormányzatnál pl. a homokozó homokcseréje, az utak kavicsmentesítése, a kút kicserélése, közlekedési táblák kihelyezése és ehhez hasonló ügyekben. Legutóbb azt sikerült elérnünk, hogy a felvezető járda mellett legyen két pihenő pad, szemetessel. Ezek nem tűnnek nagy dolgoknak, de ha nem lennének, hiányoznának és zavarók lennének. 

A Egyesület elnöke, vezetősége és segítőik mindenkor társadalmi munkában látják és látták el feladatainkat.

Az egyesületi tagságot nem lehet kötelezővé tenni, nem vagyunk társasház, nincs közös tulajdonunk. Az egyesületi tagság jelen esetben sokkal inkább becsületbeli ügy. Minél többen vagyunk annál nagyobb az erőnk és az érdekérvényesítési képességünk. Jól látszik, hogy bármelyik pillanatban előkerülhet egy olyan ügy, amelyben erőt és egységet kell felmutatnunk érdekeink védelme érdekében. A vezetőség mindig az egész lakóközösséget képviseli. A Dombtető Lakóegyesület Budajenő legerősebb és leghatékonyabb civil szervezete. 


wo_tn_2006_11_16_Dombtető Lakóegyesület Alapszabálya_06.11.16.pdf

Az Egyesület 2023 előtti Alapszabálya

20221226_DT_UjAlapszabaly.pdf

Az Egyesület új Alapszabálya 2023/02 -től